Sredi 14. stoletja (l. 1371) so briksenski škofje opustili neposredno upravo gospostva in ga dali kot jamstvo za posojeni denar v zakup dotedanjemu upravitelju Konradu von Kreighu. Rodbina Kreigh je gospodarila na Bledu naslednjih skoraj 200 let (1371–1558). Za rodbino Kreigh in njihovimi sorodniki Tumi – zaradi kratenja pravic kmetom in grobega ravnanja s tlačani so se tudi blejski kmetje pod njihovo upravo l. 1515 pridružili vseslovenskem puntu – je zakupnik gradu postal junak iz turških bojev, baron Herbard Auersperg Turjaški.
Močan potres l. 1509 je prizadel tudi Blejski grad. Vsi takratni prebivalci so pobegnili v prepričanju, da se je grad rušil v jezero. Vsa nastala škoda je bila popravljena šele čez dobrih 60 let. Potresno škodo je skušal odpraviti zlasti Herbard Auersperg Turjaški.
V času njegovega zakupništva je bilo na gradu močno oporišče protestantizma, baron pa njegov velik zaščitnik. Na gradu se je v letu 1561 ustavil tudi prvi mož slovenskega protestantizma Primož Trubar, avtor prvih tiskanih knjig v slovenskem jeziku Katekizma in Abecednika. Zaradi svojih protestantskih prepričanj je moral Herbard Auersperg Turjaški l. 1574 zapustiti Bled.