V KAMNU ZAPISANA ZGODOVINA
Lapidarij in kamnita miza
Lapidarij na zgornjem dvorišču Blejskega gradu je prostor, kjer preteklost oživlja v kamnu. Tukaj so razstavljeni kamniti artefakti in arhitekturni elementi, ki pripovedujejo zgodbe stoletij grajske zgodovine.
Posebno mesto zavzema marmorna miza iz znamenitega hotaveljskega marmorja, ki prihaja iz Poljanske doline. V njenem kamnu, kjer je dobro viden fosil polža, se odraža milijone let naravne zgodovine. Hotaveljski marmor, ki ga že več kot 300 let uporabljajo v slovenski arhitekturi, krasi tudi najbolj znamenite stavbe naših mest.
Miza na Blejskem gradu ni le funkcionalen predmet, temveč simbol, ki povezuje naravo, človeka in stoletja zgodovine. Je del dediščine, ki jo lahko otipamo, začutimo in v kateri so zapisane zgodbe, okamnele v času.

RAZGLED V PRETEKLOST IN PRIHODNOST
Grajsko obzidje
Z grajskega obzidja se odpira čudovit razgled na okoliške vasi, med njimi Zasip in Gorje, ki ju je mogoče občudovati v vsej njuni slikoviti lepoti. Prav Zasip je največji slovenski pesnik dr. France Prešeren poimenoval »oltar Gorenjske«, saj se od tam odpira nepozaben pogled na Blejsko jezero in širšo pokrajino.
Današnja podoba obzidja še vedno nosi sledi njegove najstarejše oblike – ohranjen je del romanskega zidu z mogočnim vhodnim stolpom, ki že stoletja pozdravlja obiskovalce. V obrambnem hodniku se skozi ozke strelne line razprostira pogled na vrhove Karavank in Mežakle, ki v poletnih jutrih služijo kot naravna ura, ko jih obsije vzhajajoče sonce.
Obzidje ponuja več kot le vpogled v preteklost – je prostor, kjer se zgodovina in narava prepletata v edinstveno doživetje, ki obiskovalcem omogoča, da začutijo veličino grajske utrdbe in neokrnjeno lepoto okolice.

PIONIR NARAVNEGA ZDRAVLJENJA
Soba Arnolda Riklija
V tretjem nadstropju renesančnega okroglega stolpa se nahaja prostor, posvečen enemu najvplivnejših mož v zgodovini Blejskega turizma – Arnoldu Rikliju. Švicarski zdravilec je v drugi polovici 19. stoletja Bled preoblikoval v svetovno znano zdravilišče in s svojimi metodami naravnega zdravljenja utrl pot sodobnemu velnesu.
Riklijeva filozofija je temeljila na prepričanju, da sta narava in preprosto življenje ključ do zdravja. Njegove metode so vključevale sončne in zračne kopeli, zdravo prehrano ter gibanje v naravi, kar je privabilo številne ugledne goste z vseh koncev Evrope.
Razstava v sobi Arnolda Riklija obiskovalcem približa njegovo delo in vpliv na razvoj zdraviliškega turizma na Bledu. Interaktivni prikazi in zgodovinski dokumenti pričajo o tem, kako so se skozi stoletja razvijale metode dobrega počutja in kako močno je njegovo delo zaznamovalo podobo Bleda kot enega vodilnih velneških krajev v Evropi.

RAZVAJANJE Z RAZGLEDOM
Grajska kavarna
Na spodnjem grajskem dvorišču obiskovalce pričaka Grajska kavarna, kjer se zgodovina prepleta z vrhunsko kulinariko. Tukaj se lahko prepustite okušanju slovenskih vrhunskih vin, craft piv in domačih napitkov, ki ponujajo pristno izkušnjo lokalnih okusov.
V poletnih mesecih osvežitev prinašajo domače limonade, ledeni čaji in sladoledi po meri, v hladnejših dneh pa kavarna razvaja z dišečo kavo in seveda z blejsko kraljico – znamenito kremšnito. Obisk kavarne ni zgolj gastronomski užitek, temveč tudi priložnost za občudovanje enega najlepših razgledov na Blejsko jezero in otok.
Grajska kavarna je odprta od maja do novembra in vabi vse, ki želijo združiti gurmansko razvajanje s pravljičnim ambientom Blejskega gradu.

POKLON SLOVENSKI ČEBELARSKI TRADICIJI
Grajski čebelnjak
Slovenija je dežela čebelarstva, Gorenjska pa prav posebno domovanje avtohtone kranjske čebele, ki jo odlikuje pridnost in izjemna prilagodljivost. Na Blejskem gradu je ta bogata dediščina ohranjena v Grajskem čebelnjaku – butični trgovini, kjer obiskovalci lahko spoznajo svet medu in čebelarstva skozi okušanje, zgodbe in unikatne izdelke.
Čebelnjak ponuja brezplačne degustacije več kot 20 vrst medu, širok izbor kakovostnih slovenskih medenih izdelkov in ročno izdelanih spominkov, ki predstavljajo avtentično slovensko obrt. Posebnost prostora je tudi interier, zasnovan v obliki panja, ki simbolizira povezanost, trdo delo in bogastvo narave.
Grajski čebelnjak je več kot le trgovina – je prostor doživetja, kjer lahko odkrijete sladkobo narave, spoznate zgodovino slovenskega čebelarstva in odnesete s seboj pristni okus Slovenije.

SPREHOD SKOZI ZGODOVINO POD GRAJSKIM OBZIDJEM
Grajski park
Grajski park pod Blejskim gradom je sodobno zasnovan prostor, ki povezuje bogato zgodovino z naravno krajino. Med prenovo so arheološka izkopavanja razkrila ostanke iz različnih zgodovinskih obdobij, vključno s prazgodovinskimi orodji, rimskimi kovanci in srednjeveškimi strukturami, kar potrjuje večtisočletno poseljenost grajskega hriba.
Park je oblikovan v terasah, ki sledijo naravnemu reliefu ter omogočajo obiskovalcem sprehod med kamnitimi zidovi, prodnatimi potmi in razglednimi točkami s pogledom na Blejsko jezero. Posebnost parka je razgledni pomol, ki se nahaja ob rekonstruiranih ostankih nekdanjega paviljona ali kapele. Sprehajalne poti so opremljene z lesenimi klopmi in diskretno osvetlitvijo, ki poudarja oblikovne značilnosti prostora.
Grajski park ni le estetski dodatek Blejskemu gradu, temveč tudi prostor za sprostitev, učenje in doživljanje zgodovine v objemu narave.
