POGLED V ZGODOVINO SKOZI MUZEJSKO ZBIRKO
Okno v preteklost Bleda
Muzej na Blejskem gradu, ki deluje pod okriljem Narodnega muzeja Slovenije, ponuja strokovno zasnovan vpogled v bogato zgodovino Bleda in njegovega gradu. Stalna muzejska razstava osvetljuje razvoj območja od prazgodovine do danes, pri čemer se opira na preverjena zgodovinska dejstva in arheološke najdbe. Razstavni eksponati pripovedujejo zgodbe o prvih naseljencih, srednjeveških plemičih in kulturni dediščini, ki je skozi stoletja oblikovala ta edinstveni prostor. Znanstveno utemeljena predstavitev obiskovalcem omogoča poglobljen uvid v preteklost kraja prikaže pomen Blejskega gradu v širšem zgodovinskem kontekstu.

RAZVOJ MUZEJA KOT KULTURNEGA SREDIŠČA
Zgodnji razvoj muzejske dejavnosti
Muzejska dejavnost se je začela razvijati v drugi polovici 20. stoletja, ko je postalo jasno, da grajska stavba ni le arhitekturni spomenik, temveč tudi pomembno zgodovinsko in kulturno središče. Prve muzejske zbirke so bile postavljene v 60. letih prejšnjega stoletja z namenom predstavitve zgodovine gradu in njegovega širšega okolja. Pomemben mejnik je bila vključitev muzeja v upravljanje Narodnega muzeja Slovenije, kar je omogočilo strokovno nadgradnjo razstavnih vsebin in vključitev najnovejših arheoloških dognanj.

MUZEJ KOT SODOBNI VARUH DEDIŠČINE
Današnja vloga in pomen muzeja
Skozi desetletja je bila razstava večkrat posodobljena, danes pa ponuja celovit pregled preteklosti Bleda ter predstavlja ključne zgodovinske osebnosti in dogodke, ki so zaznamovali ta prostor. Z raziskovalnim delom muzej nenehno nadgrajuje svojo vsebino in ohranja vlogo osrednjega varuha dediščine Blejskega gradu.

GRAJSKI PROSTORI ZASIJALI V NOVI PODOBI
Obnova z mislijo na prihodnost
Obnovitvena dela, ki so potekala v pritličju Blejskega gradu v začetku leta 2025, so vključevala sanacijo parketa in električne napeljave, nagradnjo ogrevanja in varnostnih sistemov ter celovito obnovo sten. Nova stalna razstava na Blejskem gradu prinaša številna nova arheološka spoznanja. Obiskovalci si lahko ogledajo najstarejšo zlato najdbo na območju današnje Slovenije, ki izvira iz pozne bronaste dobe, in raziskujejo razvoj poselitev od konca zadnje ledene dobe do prihoda slovanskih družin. Zgodovinska pot Blejskega kota je s skrbno izbranimi predmeti, ilustracijami in interaktivno zasnovo prikazana kot zgodba o ljudeh in njihovem življenju skozi tisočletja.

ZAKLADI BLEJSKEGA GRADU
Od zlate prazgodovine do rajske ptice
Ledenodobni velikan
Na novi stalni razstavi Blejskega gradu si lahko ogledate delno ohranjeno okostje losa (Alces alces), staro približno 10.000 let. Najdba, odkrita v bližini Bleda, priča o tem, da so ti veličastni rastlinojedci v času po zadnji ledeni dobi naseljevali tudi slovenske Alpe. Impresivni rogovi in mogočna pojava losa odražajo pestrost živalskega sveta v obdobju, ko se je pokrajina okoli Bleda dramatično spreminjala.

Rajska ptica iz 6. stoletja

V muzeju na Blejskem gradu si lahko ogledate znamenito sponko iz 6. stoletja v obliki pava, imenovano »rajska ptica«. Ta izjemen bronasti kos nakita, najden na Pristavi pod gradom, simbolizira življenje, obilje in bogastvo. Natančno izdelani detajli pričajo o visoki umetniški spretnosti in rokodelski tradiciji starodavnih obrtnikov ter estetskem čutu tistega časa.
Bled kot termalno zdravilišče
V drugi polovici 19. stoletja je švicarski zdravilec Arnold Rikli na Bledu razvil metodo zdravljenja, ki temelji na soncu, vodi, svežem zraku in zdravi prehrani. Njegov pristop je Bled spremenil v priznano evropsko zdravilišče in mondeno letovišče, kar je spodbudilo gradnjo hotelov in vil. Danes ostaja Bled ena najbolj priljubljenih slovenskih turističnih destinacij z bogato kulturno, športno in kongresno ponudbo.

Trenutno v dvorani nad muzejem
Krapinski pračlovek
Razstava ponuja edinstven vpogled v življenje neandertalcev ter poudarja pomembne zgodovinske in kulturne povezave med Slovenijo in Hrvaško.
